Fauna a Flora na Novém Zélandu

Relax na pláži, unikátní fauna a legendární pták Kiwi, to je Nový Zéland.

Nový Zéland je ostrovní stát nacházející se uprostřed Tichého oceánu více než 2000 km jihovýchodně od Austrálie. Skládá se ze dvou hlavních a několika menších ostrovů. I přesto, že se tato země nachází z větší části ve stejném klimatickém pásu jako Česká republika (s výjimkou severu Severního ostrova, který zasahuje až do subtropů), stává vlivem oceánského proudění zemí značně rozdílnou. Díky specifické poloze na zlomu litosférických desek s množstvím sopek a rozdílným nadmořským výškám nabízí jedinečné životní podmínky pro mnoho nevšedních endemických druhů živočichů i rostlin, které nikde jinde na světě nespatříte.

Fauna Nového Zélandu

Mezi nejznámější unikátní obyvatele Nového Zélandu patří nelétavý pták Kiwi, který je již mnoho let na seznamu ohrožených živočišných druhů, stejně jako mnoho dalších vzácných ptáků, jimž je zde ochránci přírody věnována velká pozornost. To zejména proto, že jsou ohroženi přemnoženým druhem predátora opposuma podobajícímu se lasičce, který s oblibou požírá jejich vajíčka i ohrožuje dospělé druhy. Žije zde i jediný druh horského papouška na světě, papoušek Kea, kterého můžete potkat ve vyšších nadmořských výškách Jižního ostrova. Na pobřeží Jižního ostrova můžete při troše štěstí narazit i na tři druhy tučňáků. Ti jsou ale velice plaší, a proto při se při jejich pozorování budete muset obrnit trpělivostí.

Podívejte se na mnoho dalších informací nejen o Fauně a Floře Nového Zélandu.

Kromě nevšedních druhů ptáků zde můžete potkat také mnoho vodních savců, mezi které patří např. mnohem méně stydliví lachtani a tuleni, ve vlnách si hrající delfíni včetně nejmenšího druhu na světě delfína Hector, největší savce světa reprezentovanými několika druhy velryb, i krále oceánů, velké bílé žraloky. Mezi původní obyvatele zvířecích druhů patří zpravidla jen ti, kteří se na ostrovy mohli sami dopravit vzduchem či vodou. Suchozemská a hospodářská zvířata, která jsou základem místního zemědělství, sem byla dopravena až postupem času kolonisty.

Flora Nového Zélandu

Nejen fauna, ale také flora je zde reprezentována jedinečnými druhy rostlin, které jinde na světě nespatříte. To platí dokonce až o 90% všech rostlinných druhů. Nejznámější z nich je jednoznačně kapradina Silver Fern, která je symbolem národního ragbyového týmu All Blacks, a tedy jedním z nejvýznamnějších symbolů celé země. Kapradiny ve zdejších lesích jsou zcela odlišné od těch našich, dorůstají totiž velikostí stromů a jsou nedílnou součástí místních lesů i maorské kultury, stejně jako chráněné, stovky let staré, obří stromy Kauri, které jsou maorskými domorodci uctívány zejména na severu Severního ostrova, kde se vyskytují poslední zástupci tohoto rostlinného druhu.

Země opaků

Nový Zéland se nachází na Jižní polokouli, na druhé straně světa, u protinožců, kde je všechno tak trochu naruby. V červenci tu padá sníh, vodní vír se točí na druhou stranu, a Vánoce se slaví uprostřed horkého léta. Co vy na to, jak by se vám líbilo rozbalovat příští dárek na rozpáleném písku novozélandských pláží?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.