Znáte druhy sněhu?

exterier penzion kvilda 1 2

Šumava umí každoročně překvapit bohatou sněhovou pokrývkou. Ačkoliv je poslední zima spíše teplá, stojí za to poznat druhy sněhu s jejími vlastnostmi. Právě ty hrají důležitou roli při nebezpečí lavin. Sníh se totiž dokáže přeměnit v několik odlišně se chovajících druhů.

Čerstvě napadaný sníh nazýváme nový sníh. V počátku se vyznačuje poměrně velkou nesoudržností, protože je velmi porézní. V takovém stavu není nebezpečný. Nebezpečí laviny vzniká až v okamžiku, kdy se začnou jednotlivé krystalky sněhu spojovat. To může vyvolat tzv. prachovou lavinu, která má ohromnou rychlost a mohutné podtlakové i tlakové vlny.

Zlomkovým sněhem rozumíme sníh, kdy se původní krystalky sněhu do sebe vlivem větru postupně zaklíní a mají stále větší soudržnost. Dochází k tomu často náhle a nečekaně a tak se spodní vrstva sněhu nedostatečně propojí s novou. Díky tomu hrozí zákeřné deskové laviny.

Okrouhlozrnitý sníh vzniká při mírném oteplení, kdy se uchovává jen jadérko krystalů. Takový sníh je nejbezpečnější, protože má velkou pojivost.

Pohárkové krystaly vznikají uvnitř sněhu při dlouhotrvajících teplotách pod -10 stupňů Celsia. Při takové teplotě se vrstva novějšího sněhu nedokáže držet na hlubších vrstvách sněhu a hrozí její zhroucení – a to zejména na severních svazích.

Hranatozrnitý sníh vzniká při nízkých teplotách. Nově vznikající zrnka sněhu jsou podobná cukru krystal a velmi se lesknou. Takový sníh patří mezi pohyblivé sněhy.

Nové krystaly sněhu vznikající při nízkých teplotách zejména na odvrácených svazích nazýváme povrchovou jinovatkou. Vzniká díky velké vzdušné vlhkosti. Pokud na ní napadne čerstvý sníh, stává se nebezpečným podkladem pro plovoucí laviny.

Pokud několikrát za sebou prudce taje a pak prudce mrzne, vlastnosti sněhové pokrývky se mění a vzniká tzv. firn. Průměr jader takového sněhu je větší jak jeden milimetr. Zejména v jarních měsících může hrozit odtržení větší části sněhové pokrývky.

Posledním druhem sněhové pokrývky je tzv. lamela neboli ledová vrstva. Někdy ji známe ze zábavných videí, ale kdo to zažil ví, že se jedná o velmi nepříjemnou situaci, kdy se celý povrch zaleje souvislou vrstvou ledu. Je nebezpečná jako povrch pro nový sníh.

Ideální pro zimní měsíce je využít ubytování Kvilda, kde vám apartmány Kvilda nabízí bezpečnou skrýš po celou zimu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.